ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

ماده بیسفنول آ ( BPA ) چیست؟

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایندیا تایم ،  این ماده شیمیایی در ساخت بطری های پلاستیکی پلی کربنات که برای نگهداری نوشیدنی ها و شیر کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، بکار می رود.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد دریافتند میزان ماده شیمیایی BPA در ادرار داوطلبانی که به مدت یک هفته اقدام به نوشیدنی مایعات از بطری های پلی کربنات می کردند، به میزان دو سوم افزایش یافت.

این نخستین بار است که یک پژوهش نشان می دهد، مصرف نوشیدنی از بطری های پلی کربنات، میزان BPA را در ادرار افزایش می دهد و بطری های ساخته شده از BPA، این ماده شیمیایی را در مایع محتوی خود آزاد می کنند.

این دانشمندان دریافتند نوشیدن مایعات سرد از بطری های پلی کربنات آن هم فقط به مدت یک هفته، مقدار BPAادرار را به میزان دو سوم افزایش می دهد.

محققان می گویند درصورتی که این بطری ها گرم شوند (که در مورد بطری های شیر کودکان این اتفاق می افتد) انتظار می رود این ماده به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

“کارین ب. میشلز” استادیار همه گیرشناسی دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد می گوید: این موضوع می تواند نگران کننده باشد چرا که کودکان به ویژه در برابر قابلیت این ماده شیمیایی در ایجاد اختلال در غدد درون ریز، آسیب پذیرترند.

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر و دانشگاه کلمبیا بر اساس داده های بدست آمده از سلامت ملی و نظر سنجی و ارزشیابی تغذیه ای که بر روی جمعیت زیادی از مردم آمریکا انجام شد اعلام کردند ماده «بیسفنول آ»، ماده‌ای که بواسطه مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی وارد بدن می‌شود، بیش از آنچه تصور می شود در بدن باقی می ماند.

تاکنون تصور بر این بود که این ماده که منبع اصلی مواجهه با آن از طریق غذا و نوشیدنی است به سرعت و بطور کامل از بدن دفع می شود. در این بررسی دانشمندان متوجه شدند ممکن است بیسفنول آ از منابع غیر خوراکی هم وارد بدن شده و در بافتها و چربی بدن تجمع پیدا کند.

بیسفنول آ ( BPA ) از کجا آمد؟

بیسفنول آ که با نام اختصاری BPA نیز شناخته می شود ترکیبی آلی است و حاوی دو گروه فنول است. این ماده جزو ساختار چندین پلیمر و افزودنی پلیمری مهم است. بیسفنول که با تولید سالیانه 2-3 میلیون تن مونومری مهم در تولید پلی کربنات( PC ) است،  برای اولین بار در سال 1891 شناخته شد. این ماده از تغلیظ استون بدست می آید و این واکنش توسط اسید کاتالیز می شود.

بیش از 50 سال است که محصولات حاوی بیسفنول و یا ساخته شده از آن به بازار راه پیدا کرده‌اند. در حال حاضر مصارف آن بی‌شمار است. در سنتز پلی استرها، پلی سولفونها و کتونهای پلی اتر از این ماده استفاده می شود و مونومری کلیدی در تولیدپلاستیک پلی کربنات( PC)  و رزینهای اپوکسی است.

پلاستیک پلی کربنات(PC)  در ساخت بسیاری از محصولات متداول مثل بطریهای پلاستیکی شیر کودکان و آب، وسایل ورزشی، ابزار پزشکی و دندانپزشکی، سیلنتها و کمپوزیتهای پر کننده دندان، لنزهای چشمی و وسایل برقی خانگی بکار می رود.

طراحی سایت فروشگاهی,طراحی وب سایت حرفه ای,طراحی سایت مداحی,طراحی سایت خبری,طراحی سایت حرفه ای,سایت آماده,بشکه پرکلرواتیلن,ساعت متحرک جوملا,طراحی کاتالوگ,طراحی سايت با جوملا,طراحی سایت ارزان,طراحی کاتالوگ حرفه ای,سایت های آماده,تبلیغات در گوگل,قیمت تبلیغات گوگل,آموزش جوملا,تبلیغات گوگل,پرکلرواتیلن,پرکلر اتیلن,xvhpd shdj,طراحی اپلیکیشن,گوگل ادوردز,طراحی سایت ارزان,طراحی سایت شخصی,ماژول تاریخ شمسی,قیمت طراحی سایت حرفه ای,طراحی سایت املاک,ساعت برای جوملا,ماژول ساعت برای جوملا,قیمت طراحی وب سایت,طراحی سایت فوری,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,طراحی اپلیکیشن موبایل,تبلیغ گوگل,ماژول تاریخ عربی,طراحی لوگو,قیمت طراحی کاتالوگ,نمونه طراحی کاتالوگ,طراحی سایت در 24 ساعت,طراحی اپلیکیشن اندروید,وب سایت ارزان,ماژول ساعت جوملا 3,طراحی سایت خبرگزاری,طراحی سایت صنعتی,طراحی کارت ویزیت,ماژول تاریخ ایرانی,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,آموزش طراحی وب سایت,طراحی سایت رایگان,تبلیغات گوگل,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,آموزش طراحی سایت,پرکلراتیلن,تبلیغات در صفحه اول گوگل,قیمت طراحی سایت,طراحی سایت 24 ساعته,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,ماژول تاریخ جوملا,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,طراحی سایت مذهبی,طراحی سايت با جوملا,ماژول تاریخ انگلیسی,طراحی سایت حرفه ای,تبلیغات در سایت گوگل,